Aktualizace 1. 6. 2007

Nápověda k testu 06/2007

Rozlišení
Onehná jsem se dočetl, že řecky diagnós znamená rozlišení. Podivné, když staří Řekové neznali digitální fotografii a vše si analogově malovali sami. Já však vím, že Vy nejste staří Řekové a používáte digitály, proto se budu ptát na rozlišení grafických souborů. Rád bych se dozvěděl, že se vlastně jedná o hustotu bodů na jednotku délky. Protože vše digitální pochází z "nemetrických" zemí používajích palce (inch), tak tudy vede cesta k jednotce DPI.
Kde ještě má smysl se ptát na DPI, i když to není grafický soubor? Co když kupujete qalitní myš? Nebo skener? Z faxů se tisklo "fajnově" (75 DPI) nebo "suprfajnově" (150 DPI)
typické hodnoty: Monitor <100 DPI, pro tisk alespoň 300 DPI a více
Hloubka barev
Hloubka vašich vědomostí je nesouměřitelná s barevnou hloubkou. Kdo vyhrává? Jaké bývají typické hodnoty? A japato, že zrovna 256? Proč má Calc a Excel 65535 řádků, stejně jako můj mobil umí zobrazit barev na displeji?
Princip fotografování
A co princip fotografování. Mrkněte do knihy IVTSS2. Co nejdůležitějšího nastavuji já nebo automat podle předvoleného režimu? Jaké hodnoty byly nastaveny si přečtu v EXIF informacích.
Ofsetový tisk
Ofsetový tisk je velmi dobře popsán v IVTSS2. Kdo hledá najde. Určitě se dočte o CMYK režimu, separaci, kovolistech a soutisku.
Rozdíl mezi vektorovou a rastrovou grafikou
Rozdíl mezi vektorovou a rastrovou grafikou bude nedostatečný, pokud napíšete: "vektorová se skládá z vektorů a rastrová z bodů". Ano je to správně, ale málo! Zkuste doplnit, že ve vektorové grafice se skládají objekty přes sebe, mají různé vlastnosti: barva výplně, barva a tloušťka obrysu, apod., zatímco v bitmapových souborech jsou body uspořádány do mřížky, kde každý bod má jednu barvu z mnoha.
Formáty
Pomněte na různé formáty grafické a multimediální. Co všechno je vlastně grafika?
Velikost souborů
Velikost souborů je alfa omega našeho snažení: jak zmenšit animovaný GIF? Jak zmenšit obrázek? Obecně všechny možnosti zmenšení.
Animace
Jaké dvě základní formy animací znáte? Porovnejte! Čím se liší? co nastavujeme? Porovnejte s klasickým filmem. Co je vlastně principem animace?
Navrhněte řešení:
potřebuji provést jednu a tutéž operaci s desítkami či stovkami souborů...
A co tahle výpočty
viz www.jsi.cz/grafika (výukové materiály v PDF), viz IVTSS2. doposud jsem se ptal na monitor, proč má tak nízké ropzlišení cca 72-96 DPI.
Což kdybych se zeptal: kolik má bajtů v počítači černobílá fotografie vytištěná na papír o rozměrech x * y s nastaveným DPI 300 * 300 (na šířku * výšku)?
A nebo: Jaké budou rozměry [cm] vytištěné fotografie, která má nastaveno DPI 72 v obou směrech a má 1600 * 1200 pixelů?
databáze
mrkněte do sekce databáze