ÚvodGRAFIKALEKCE >>>  Test * nápověda → Kytka - Ferda - Nakresli rybu - "Blikající" ryba - Mapa ČR  

GRAFIKA * příprava na test

 
nahoru 
Kytka sice v testu nebude, ale operace použité při jejím vytváření na cvičení 02 budete potřebovat. A ten ohnutý text? Ten přece znáte z loňska FontWork / WordArt, snad z předloňska nebo ze ZŠ?

 
nahoru 
Ferda, slepice, ježek, zajíc, ryba nebo nějaký technický či geometrický "výtvor"? To je jedno. Potřebujete převádět objekt na křivku, ručně upravovat Beziérovy křivky a vlastnosti bodů (ostrý, plynulý, souměrný bod, přidat/smazat bod, uzavřít/rozdělit křivku...). Logickými operacemi sloučit, odečíst či "proniknout" a následně seskupit nebo zrušit skupinu. I skupiny mohou tvořit další skupinu.

 
nahoru 
Animačka předvádí jak nakreslit rybu jedním tahem, to se může hodit. Mě se to hodí, když kreslím dceři. :)

 
nahoru 
Ano, to je ta hrůza vzniklá omylem, ale hodí se. Pro zasvěcené: To příšerné blikání vzniklo nevhodnou "optimalizací" GIFu z GIMPu v Corelu R.A.V.E., když jsem předtím "zachytával" svou práci v Open Office Draw pomocí Irfan View (češtináři omdlévají na qjetnatostí tscheschtiny), no prostě zmetek, ale lepší nemám.
Co ukazuje? Poskládání objektů (ploutví), jejich natvarování po převedení do křivek a následné sloučení do jednoho objektu. Zmizení ocasu je způsobeno překřížením obrysu při kreslení jedním tahem. Nevadí, holt jsem přidal nové body, přesunul je dále a "zakulatil"(souměrnost, plynulost). POZOR! Oko není skoro vidět a vzniklo průnikem. Dobrý, že jo?

 
nahoru 
Tohle nevím, jestli bude. Máte umět, ale z časových důvodů to asi nezařadím, leda při individuálním zkoušení.
Oč se jedná? Vložit rastrový obrázek do nové vrstvy, tu uzamknout a v další vrstvě obkreslit třeba, třebaááá... hranice některého kraje. A máme ho qalitně vektorově! Už víte?