Fotografie zvířat a přírody - Naturfoto.cz kanál Jen se neboj grafiky na YouTube Jen se neboj grafiky na Fejsbůčku

IRF05: Optimalizace grafiky


Úvodní informace

Cíle lekce

Úkoly a cvičení

Klíčová slova, pojmy

rotace, otáčení, srovnat horizont, výběr, oříznutí, změna počtu bodů – pixelů, přeškálovat, převzorkovat, zmenšit, optimalizovat pro web

Software

Pouze Irfan View

Cvičné a ukázkové soubory

Zde najdete několik ukázek cvičných souborů pro vaše pokusy a úkoly.

Další soubory naleznete ve školní síti ve složkách
...\Pub-Out\Grafika\foto, ...\Pub-Out\Obrazky

Fotografie Zvíkova, cvičná fotka Fotografie stromy1, cvičná fotka Fotografie stromy2, cvičná fotka Fotografie mrakodrap, cvičná fotka
nahoru 

Jak optimalizovat grafiku?

Jak optimalizovat grafiku pro web, textový dokument či prezentaci? Zaprvé je tím míněno přiměřeně snížit počet pixelů (bodů) obrázku ale tak, aby byl obrázek ještě hezký a přitom zabíral co nejméně místa v paměti a na disku, abychom zbytečně nastahovali a neukládali milióny pixelů a tudíž milióny bajtů.

Způsobů jak zmenšit objem dat je více, ale to až v jiné lekci, po zvládnutí teorie o rozlišení, DPI, hloubce barev, formátech a kompresi. Nyní jen následující.

Využijeme tyto základní operace s obrázky.

Rotace

Zkušený fotograf držící správně fotoaparát možná nepotřebuje srovnat horizont na svém obrázku. Většinou je to jen 1–2 stupně, ale výsledku to určitě pomůže.

Oříznutí

V podstatě nezbytná operace u většiny fotek. Buď pro úpravu kompozice (umístění hlavního motivu) nebo pro zmenšení objemu dat a nebo z obou důvodů.

Snížení počtu pixelů

Co pixel (obrazový bod) to většinou 3 bajty (viz barevná hloubka ). Oříznutím zahodíme nějaké pixely a když to nestačí, tak obrázek přeškálujeme, převzvorkuje, tzn. změníme počet pixelů. Pro tisk počet pixelů NIKDY nesnižujte, tam je každý pixel cenný. Pro zobrazení na monitoru (pro web, prezentace a textové dokumenty) ano.


nahoru 

Videotutoriál

Video

Výběr

Jemná rotace

Škálování

Mřížka, pomůcka pro rotaci


nahoru 

Úkoly a cvičení

Procvičte si

Vyberte si některý ze cvičných souborů a podle videonávodu si vyzkoušejte tyto základní úpravy obrázků:

nahoru 

Úkol pro studenty

Zatím jen několik pokynů:

nahoru 

Kontrolní otázky

nahoru